صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

بررسی انواع روش‌های دیجیتال مارکتینگ

 

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتالی، بخشی از بازاریابی است که با کمک اینترنت و به‌صورت آنلاین انجام می‌شود. این نوع بازاریابی از سال 2000 به‌صورت جدی وارد عرصه اقتصاد شد. امروزه با ترغیب شدن مردم به خرید آنلاین، این نوع بازاریابی (Digital_marketing) بیش‌ازپیش مهم و موردتوجه قرار گرفته است. علاوه‌برآن، باتوجه‌به سهولت تبلیغات از طریق فضاهای مجازی همچون فیس‌بوک، اینستاگرام، توییتر، یوتیوب و غیره، این نوع بازاریابی ارزان و پرسود تلقی می‌شود؛ بنابراین اگر به فکر پیشرفت و گسترش کسب‌و‌کار خود هستید، بایستی از این نوع بازاریابی استفاده کنید. در این مقاله قصد داریم برخی از روش‌های مختلف بازاریابی دیجیتال را بیان کنیم تا بتوانید بهترین روش را برای کسب‌و‌کار خود شناسایی و راه‌اندازی کنید.

 

روش‌های دیجیتال مارکتینگ

بازاریابی پورسانتی

بازاریابی پورسانتی یا Commission marketing ، نوعی بازاریابی بر اساس میزان بازدهی تبلیغات است. در این حالت شما تنها زمانی هزینه تبلیغات را پرداخت می‌کنید که برای شما بازدهی داشته باشد. به‌عنوان‌مثال به‌ازای هر بازدیدکننده یا خریدار از طرف شرکت تبلیغ‌کننده از فروشگاهتان، هزینه‌ای را پرداخت خواهید کرد. معمولاً بدین صورت است که به‌ازای هر کلیک بر روی تبلیغ شما که کاربر را به صفحه فروشگاهتان می‌برد، شما بایستی هزینه پرداخت کنید. معمولاً بازاریابی پورسانتی ارزان محسوب می‌شود و برای تازه‌کارها و شرکت‌های تازه‌تأسیس مناسب است. زیرا در ابتدای شروع فعالیت، هزینه‌های هنگفت و درآمد ناچیز است. البته نسبت به بقیه روش‌های بازاریابی دیجیتال بازدهی کمتری نیز دارد، ولی نسبت به هزینه ناچیز آن، مورد مناسبی برای شروع است.

10 مهارتی که شما باید به عنوان یک بازاریابی دیجیتال بدانید را در این مقاله بررسی کرده که می‌توانید به بررسی و مطالعه آن بپردازید.

روش‌های دیجیتال مارکتینگ

سئو

اگر کمی در مورد روش‌های دیجیتال مارکتینگ مطالعه کرده باشید، حتماً نام روش سئو را زیاد شنیده‌اید. سئو از مخفف عبارت لاتین Search Engine Optimization، به معنای بهینه‌سازی نتایج موتور جستجوگر، گرفته شده است. بسیاری از افراد برای جستجوی کالای یا خدمات موردنظر خود به گوگل و یا دیگر موتورهای جستجوگر مراجعه می‌کنند.

با دانستن علم و آگاهی نسبت به عملکرد موتور جستجوگر می‌توان کاری کرد که صفحه شما همیشه جزو صفحات در صفحه اول نتایج جستجو باشد؛ بنابراین کاربر با احتمال بسیار بیشتری وارد صفحه شما شده و با کسب‌و‌کار شما آشنا خواهد شد. علم سئو با بیان ساده به ما آموزش می‌دهد که موتور جستجوگر چگونه کار می‌کند و همچنین به ما قوانینی را یاد می‌دهد که با رعایت آن در صفحه کسب‌و‌کارمان می‌توانیم وب‌سایت خود را در نتایج صفحه اول قرار دهیم.

بنابراین، به طور خلاصه کارشناس سئو علم و آگاهی نسبت به رویکردهای مختلف موتورهای جستجوگر دارد و با کمک آن‌ها می‌تواند به شیوه‌های متفاوت، ترافیک با کیفیتی را برای صفحات وب‌سایت مورد ایجاد کند. هرچقدر ترافیک وب‌سایت افزایش یابد، تعداد مشتری‌های بالقوه افزایش‌یافته و در نهایت سود شما بیشتر خواهد شد.

مقالات بیشتر: 5 روش موثر SEO برای جذب ترافیک ارگانیک در سال 2020

روش‌های دیجیتال مارکتینگ

روابط‌عمومی آنلاین

در بازاریابی سنتی، یکی از شاه‌کلیدهای موفقیت هر کسب‌و‌کار، روابط‌عمومی بود. با روابط‌عمومی خوب و ایجاد ارتباط سازنده با فروشندگان، مشتریان، همکارها و غیره می‌توانستند در کسب‌وکار خوب چندین پله ترقی کنند. روابط‌عمومی آنلاین، حالت به‌روز شده و دیجیتالی شده روابط‌عمومی سنتی است. برای واضح شدن موضوع چند مورد را ذکر می‌کنیم:

نشریات خبری در شبکه‌های اجتماعی

داشتن یک مصاحبه کاری، نشست دوستانه، و هرگونه صحبتی که ثبت شود و به‌صورت متن یا ویدئو در شبکه‌های اجتماعی قرار گیرد سبب شناخته شدن برند و کسب‌و‌کارتان خواهد شد. این مصاحبه یا نشست‌ها تا مدت‌ها می‌تواند در دسترس باشد؛ بنابراین کاربران شبکه اجتماعی حتی تا روزها بعد از آن به‌راحتی می‌توانند جذب این ویدئو یا متن شده و با شما آشنا شوند. اگر با نشریه‌ای مصاحبه دارید، هرچقدر که نشریه شناخته‌شده‌تر باشد، ارزش بیشتری به کسب‌و‌کار شما افزوده خواهد شد. این موضوع یکی از شاخه‌ها و موضوعات مهم و قابل بررسی در بازاریابی شبکه های اجتماعی خواهد بود.

 

روش‌های دیجیتال مارکتینگ

پیشنهادها و انتقادات آنلاین

گاهی رقبا دست‌به‌نقد و بررسی محصولات شما می‌زنند. گاهی نیز یک خریدار تجربه خود را از خرید محصولات شما به اشتراک می‌گذارد. یادتان باشد، این صحبت‌ها چه مثبت و چه منفی باشند سبب می‌شود که برند شما در ذهن‌ها حفظ شود. در اینجا تعامل با کاربر بسیار مهم تلقی می‌شود. اگر نقد موردنظر یک نقطه‌ضعف در محصولات یا خدمات شما است، حتماً عذرخواهی کرده و دست به جبران برآیید. همچنین سعی در بهبود شرایط کنید. پاسخ و رفتار انسانی شما در برابر نقد دیگران بیشتر از خود نقد در ذهن‌ها ثبت می‌شود؛ بنابراین نحوه پاسخ شما است که تعیین می‌کند آیا مشتری باز هم از شما خرید خواهد کرد یا خیر.

مطالعه بیشتر: اینفلوئنسر مارکتینگ | بازاریابی از طریق چهره‌های تأثیرگذار

 

پیغام‌های کاربران

با داشتن یک فضای رسانه‌ای مانند وب‌سایت، اینستاگرام، ایمیل مارکتینگ و دیگر اپلیکیشن‌ها، پیغام‌های مختلفی از کاربران دریافت خواهید کرد. این پیغام‌ها شامل سوال، تعریف از محصول، بیان تجربه خرید از شما و دیگر موارد است. یادتان باشد ارتباط و تعامل اجتماعی با کاربر می‌تواند آن را تبدیل به مشتری، و مشتری را تبدیل به مشتری ثابت کند؛ بنابراین حتماً به تک‌تک پیغام‌ها جواب داده و حتماً از کاربر بابت وقت و ارسال کامنت تشکر کنید. به آن نشان دهید روابط انسانی جایگاهی والاتر از فروش محصول برای شما دارد.

 

روش‌های دیجیتال مارکتینگ

محتوای اسپانسری

در این حالت شما قراردادی با شرکت یا فردی خاص تنظیم می‌کنید که بر اساس آن، آن‌ها بایستی به طریق مختلف برند شما را تبلیغ کنند. به‌عنوان‌مثال، می‌توانید با یک اینفلوئنسر وارد قرارداد شوید و مثلاً برای یک سال به طور مستقیم و غیرمستقیم از برند شما حمایت کند. در این حالت کاربران و دنبال‌کنندگان آن اینفلوئنسر، تحت‌تأثیر رفتار او، از شما خرید خواهند کرد.

مقالات مرتبط با دیجیتال مارکتینگ در ادستیتو
لندینگ پیج در بازاریابی دیجیتال چیست
ترندهای بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۲ 

از دیگر موارد محتوای اسپانسری می‌توان به همکاری با شرکت‌های مختلف اشاره کرد. می‌توانید بر اساس مشابهت کاری، همکارهای خود را پیدا کنید و با یکدیگر تعامل سازنده داشته باشید و همدیگر را تبلیغ کنید. به‌عنوان‌مثال شما فروشگاه اینترنتی لباس کودکان دارید. می‌توانید با کسی که فروشگاه اینترنتی لباس بزرگسال دارد وارد تعامل شده و با یکدیگر قرارداد همکاری داشته باشید. در این صورت شما می‌توانید صفحه دیگری را تبلیغ کنید و یا اگر مشتری شما به دنبال لباس بزرگسال بود، آدرس پیج همکار را به آن بدهید.

مطالعه بیشتر: پروداکت مارکتینگ، یا بازاریابی محصول

جمع‌ بندی

در دنیای دیجیتالی و رقابتی امروزه، کسب‌وکارها نیز بایستی وارد بازاریابی دیجیتالی شوند تا بتوانند بین رقیبان خود حرفی برای زدن داشته باشند و به‌درستی برند خود را تبلیغ کنند. در اینجا برخی از روش‌های تبلیغاتی آنلاین ذکر شد. باتوجه‌به نوع کسب‌وکار بایستی بررسی کنید کدام روش برای شما بهتر است. البته که استفاده از چندین روش به‌صورت هم‌زمان نتایج و سوددهی بالاتری را به همراه خواهد داشت.

دسترسی سریع به مقاله
https://1da.ir/WmDq https://rizy.ir/c475bG
https://tinyurl.com/yse5h48j http://gg.gg/12iykv

 

آخرین مقالات ادستیتو
دور زدن تحریم های گوگل ادز

دور زدن تحریم های گوگل ادز | راهکار رشد و شکوفایی کسب‌وکارهای ایرانی در دنیای آنلاین

دور زدن تحریم های گوگل ادز برای کسب‌وکارهای ایرانی ممکن است تحریم‌های تبلیغاتی گوگل برای کسب‌وکارهای ایرانی، به‌ویژه برای آن‌هایی که با پیچیدگی‌های قوانین تجارت بین‌المللی آشنا نیستند، می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. با تغییرات دائمی چشم‌انداز نظارتی کمپانی گوگل، کسب‌وکارهایی که در کشور ایران فعالیت می‌کنند، با چالش‌های مهمی در تبلیغات آنلاین محصولات یا خدمات […]

بیشتر بخوانید
کلیدواژه برای تبلیغات گوگل

کلیدواژه برای تبلیغات گوگل | برای انتخاب کلیدواژه مرتبط باید چه نکاتی را در نظر داشت؟

انتخاب کلیدواژه برای تبلیغات گوگل؛ اولین گام برای موفقیت کلیدواژه، کلیدواژه و باز هم کلیدواژه؛ پیدا کردن کلیدواژه‌های مناسب برای تبلیغات گوگل تعیین می‌کند که آیا سرنخ دریافت خواهید کرد و اینکه آیا کیفیت کلیدواژه‌ها به اندازه کافی خوب است تا برای شما بازگشت سرمایه و سودآوری به همراه داشته باشند یا اینکه فقط بودجه […]

بیشتر بخوانید
ایجاد کمپین گوگل ادز

ایجاد کمپین گوگل ادز | راهنمای ایجاد و تنظیمات

بهترین روش‌ها و ترفندهای ایجاد کمپین گوگل ادز در دنیای دیجیتال امروز، گوگل به‌عنوان مطرح‌ترین موتور جستجوگر و در عین حال یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های تبلیغاتی در جهان شناخته می‌شود. به همین دلیل بسیاری از کسب‌وکارها تلاش می‌کنند تا بیشترین بهره را از کمپین‌های تبلیغاتی گوگل ببرند. اما ایجاد کمپین گوگل ادز در این پلتفرم […]

بیشتر بخوانید