صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

دو نسخه از یک ابزار حرفه‌ای برای تحلیل داده‌های سایت

گوگل آنالیتیکس 4 در سال 2020 میلادی به طور رسمی معرفی و منتشر شد. این نسخه دارای بهبودها و به‌روزرسانی‌های متعددی است که آن را به یکی از قوی‌ترین ابزارها برای بررسی معیارها و اطلاعات در سایت‌های کسب‌وکار تبدیل کرده است. بااین‌حال شاید همین تفاوت‌ها و نیز کاربردی‌بودن نسخه قدیمی یا یونیورسال باعث شده است بسیاری از افراد یونیورسال را ترجیح دهند و برخی دیگر بخواهند از هر دو نسخه به طور هم‌زمان استفاده کنند. به همین دلیل در این مطلب ادستیتو (مجری تبلیغات گوگل در ایران) با روش نصب گوگل آنالیتیکس 4 در کنار آنالیتیکس یونیورسال آشنا می‌شویم.

گوگل آنالیتیکس چیست و چه کاربردی دارد؟

آنالیتیکس جدید و نسخه یونیورسال چه تفاوت‌هایی دارند؟

یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های گوگل آنالیتیکس 4 و آنالیتیکس یونیورسال، پشتیبانی از دستگاه‌های مختلف موبایل و رایانه به طور هم‌زمان در نسخه جدید است. این در حالی است که درگذشته برای بررسی نرم‌افزارهای موبایلی باید نسخه‌های دیگری مانند Google Analytics for Firebase یا Google Analytics for Apps را نصب می‌کردید. در نسخه جدید اما امکان ردیابی چندین جریان داده و بررسی سایت و نرم‌افزار موبایلی به طور هم‌زمان وجود دارد.

یک مزیت دیگر گوگل آنالیتیکس 4 نسبت به آنالیتیکس یونیورسال، یکپارچگی بیشتر در مدل داده‌ها است. این مسئله زمانی اهمیت می‌یابد که بدانیم نرم‌افزارهای موبایل، داده‌های کاملاً متفاوت را در بازدید از سایت‌ها ایجاد می‌کنند.

نصب گوگل آنالیتیکس 10

آنالیتیکس جدید برای رفع این مشکل، برخی از معیارها مانند معاملات خُرد درون نرم‌افزار (transaction)، تعامل با شبکه‌های اجتماعی و بازدید از صفحه را در قالب یک ویژگی عمومی یا همان رویداد (Event) گردآوری کرده است.

بنابراین شما به‌جای ردیابی چندین ویژگی مجزا، کافی است رویداد موردنظر خود را تعریف کنید. بعد از تعریف رویداد نیز این امکان برای شما وجود دارد که جزئیات موردنظر خود را در آن رویداد، تعریف کنید که به این ویژگی، پارامترهای رویداد گفته می‌شود. مزیت دیگر این ویژگی در این است که در آینده در مورد بررسی داده‌ها در مورد فناوری‌های نوین مانند اینترنت اشیا نیز قابل توسعه است.

برخی از مزایای دیگر آنالیتیکس 4 نسبت به آنالیتیکس یونیورسال عبارت‌اند از:

 • Viewهای جدید برای گزارش‌‌ها
 • نحوه بررسی و تجزیه‌وتحلیل
 • جدید داده‌ها

روش نصب گوگل آنالیتیکس 4 در کنار آنالیتیکس یونیورسال

گوگل آنالیتیکس 4 ابزاری برای بررسی معیارهای گوناگون هم در مورد سایت و هم در مورد نرم‌افزارها است؛ بنابراین با توجه بر این دو مورد کاربرد، دو فرایند مختلف نیز برای راه‌اندازی آن وجود خواهد داشت. بااین‌حال ما در این بخش مراحلی را به شما آموزش می‌دهیم که به شما کمک می‌کند این ابزار محبوب را در کنار آنالیتیکس یونیورسال خود نصب کنید. این کار همچنین به کمک ابزاری با نام «دستیار راه‌اندازی GA4» ممکن است. برای انجام این کار، این مراحل را دنبال کنید:

 • در گوگل انالیتیکس، روی «Admin» در سمت چپ پایین صفحه کلیک کنید
 • در ستون اکانت، حساب کاربری موردنظر را انتخاب کنید

 • در ستون Property، حالت Universal Analytics را انتخاب کنید. این حالت در حال حاضر داده‌ها را برای وب‌سایت شما جمع‌آوری می‌کند

 • در ستون Property، گزینه GA4 Setup Assistant را انتخاب کنید

 • در ادامه در زیر عبارت “می‌خواهم یک ویژگی جدید Google Analytics 4 ایجاد کنم” روی “شروع به کار” کلیک کنید

 • در پایان روی Create Property کلیک کنید

بعد از طی این مراحل اگر نمی‌توانید با استفاده از تگ‌های خود، داده‌ها را جمع‌آوری کنید احتمالاً یکی از موارد زیر در مورد شما صدق می‌کند:

 • سیستم مدیریت محتوای شما از تگ js پشتیبانی نمی‌کند
 • شما از گوگل تگ منیجر استفاده می‌کنید
 • شما از تگ js استفاده می‌کنید
آخرین مقالات دیجیتال مارکتینگ از تیم ادستیتو
مهمترین عوامل شکست تبلیغات گوگل قسمت اول مهمترین عوامل شکست تبلیغات گوگل قسمت دوم
تبلیغات متنی قسمت اول تبلیغات متنی قسمت دوم

روش نصب آنالیتیکس یونیورسال در کنار نسخه 4

در یک سناریوی دیگر ممکن است شما نسخه جدید گوگل آنالیتیکس را نصب‌کرده باشید؛ اما در همچنان بخواهید، نسخه قدیمی یا یونیورسال را نیز بکار ببرید. شاید از خود بپرسید که اصلاً چرا باید به نسخه یونیورسال نیاز داشته باشم؟ شکی نیست آنالیتیکس جدید، امکانات فراوانی دارد بااین‌حال هنوز برخی از ویژگی‌های نسخه جدید، کاملاً راه‌اندازی یا کاربردی نشده‌اند. از سوی دیگر بسیاری از افراد هنوز نسخه قدیمی را با همان رابط کاربردی آشنا ترجیح می‌دهند.

خدمات مشتری ادستیتو
اکانت مدیریت شده گوگل ادز
اکانت اختصاصی گوگل ادز

در هر صورت برای نصب آنالیتیکس یونیورسال در کنار گوگل آنالیتیکس 4 باید این مراحل را دنبال کنید:

 • وارد بخش ادمین شوید و تفاوتی ندارد که این کار را از کدام property انجام می‌دهید
 • روی Create Property کلیک کنید
 • نام property موردنظر خود را در فیلد مربوطه وارد کنید
 • فیلدهای منطقه زمانی و واحد پول را پر کنید
 • گزینه Show advanced options را انتخاب کنید
 • در این مرحله در حالت پیش‌فرض همان GA4 ایجاد می‌شود؛ ولی شما می‌توانید از گزینه Create a Universal Analytics property کنید
 • با انتخاب گزینه آنالیتیکس یونیورسال تنظیمات بیشتری را باید انجام دهید
 • در بخش آدرس سایت، URL سایت خود را وارد کنید
 • در این زمان از شما پرسیده می‌شود که می‌خواهید از هر دو نسخه استفاده کنید یا یکی از آن‌ها که هر دو نسخه را در گزینه بالاتر انتخاب کنید
 • توجه داشته باشید که برای استفاده هم‌زمان از هر دو نسخه آنالیتیکس باید هر دو آن‌ها را بر اساس نیازهای اطلاعاتی خود پیکربندی و تنظیم کنید

توسعه امکانات تحلیل داده با نصب آنالیتیکس 4 در کنار یونیورسال

گوگل آنالیتیکس یونیورسال نسخه‌ای از گوگل آنالیتیکس است که در پاییز سال 2012 معرفی شد. این ابزار امکانات گوناگونی را برای بررسی رفتارهای کاربران در سایت ارائه می‌دهد که از جمله آن‌ها می‌توان به سازماندهی داده‌های کاربران و ارائه کدهای جدید (در زمان انتشار) اشاره کرد. این نسخه یک نسخه پیشرفته‌تر نسبت به نسخه Analytics (GA) بود.

تبلیغات گوگل با ادستیتو

در سال 2020 اما نسخه جدیدتری از آنالیتیکس در دسترس کاربران قرار گرفت که با نام آنالیتیکس 4 شناخته می‌شود. این ابزار، داده‌های سایت را برای درک بهتر سفر مشتری در سایت گردآوری می‌کند و سپس متناسب با رویداد تعریف شده، تحلیل خود را ارائه می‌دهد.

امکان نصب هم‌زمان این دو ابزار برای توسعه امکانات تحلیل و بررسی نتایج کمپین‌های تبلیغاتی گوگل ادز وجود دارد. همچنین درصورتی‌که نیاز به خدمات تبلیغات کلیکی گوگل ادز و برخورداری از یک اکانت مدیریت شده دارید، ادستیتو علاوه بر این امکانات، مشاوره و آموزش‌های لازم را نیز به شما ارائه می‌دهد.

 

دسترسی سریع به مقاله نصب گوگل آنالیتیکس 4
https://tinyurl.com/3mtcnsyt https://is.gd/AJCl8i
https://b2n.ir/s12790 https://1da.ir/SLzhy

 

 

آخرین مقالات ادستیتو
دور زدن تحریم های گوگل ادز

دور زدن تحریم های گوگل ادز | راهکار رشد و شکوفایی کسب‌وکارهای ایرانی در دنیای آنلاین

دور زدن تحریم های گوگل ادز برای کسب‌وکارهای ایرانی ممکن است تحریم‌های تبلیغاتی گوگل برای کسب‌وکارهای ایرانی، به‌ویژه برای آن‌هایی که با پیچیدگی‌های قوانین تجارت بین‌المللی آشنا نیستند، می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. با تغییرات دائمی چشم‌انداز نظارتی کمپانی گوگل، کسب‌وکارهایی که در کشور ایران فعالیت می‌کنند، با چالش‌های مهمی در تبلیغات آنلاین محصولات یا خدمات […]

بیشتر بخوانید
کلیدواژه برای تبلیغات گوگل

کلیدواژه برای تبلیغات گوگل | برای انتخاب کلیدواژه مرتبط باید چه نکاتی را در نظر داشت؟

انتخاب کلیدواژه برای تبلیغات گوگل؛ اولین گام برای موفقیت کلیدواژه، کلیدواژه و باز هم کلیدواژه؛ پیدا کردن کلیدواژه‌های مناسب برای تبلیغات گوگل تعیین می‌کند که آیا سرنخ دریافت خواهید کرد و اینکه آیا کیفیت کلیدواژه‌ها به اندازه کافی خوب است تا برای شما بازگشت سرمایه و سودآوری به همراه داشته باشند یا اینکه فقط بودجه […]

بیشتر بخوانید
ایجاد کمپین گوگل ادز

ایجاد کمپین گوگل ادز | راهنمای ایجاد و تنظیمات

بهترین روش‌ها و ترفندهای ایجاد کمپین گوگل ادز در دنیای دیجیتال امروز، گوگل به‌عنوان مطرح‌ترین موتور جستجوگر و در عین حال یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های تبلیغاتی در جهان شناخته می‌شود. به همین دلیل بسیاری از کسب‌وکارها تلاش می‌کنند تا بیشترین بهره را از کمپین‌های تبلیغاتی گوگل ببرند. اما ایجاد کمپین گوگل ادز در این پلتفرم […]

بیشتر بخوانید