صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

امیدواریم که ترفندهای 1 تا 4 بخش اول مقاله بهبود روانشناسی محتوا را در خاطر داشته باشید، چون در این مقاله به ترفندهای دیگری که از طریق روانشناسی موجب بهبود بازاریابی شما می‌شوند پرداختیم. کمی عمیق‌تر اگر نگاه کنیم، همه ما سوگیری‌های شناختی (واقعیت‌های ذهنی خاص) منحصر به فردی داریم.

به عنوان یک تولیدکننده محتوا، زمانی که آنها را درک کنیم، می‌توانیم نیازها و خواسته‌های اطرافیان را با به‌کارگیری کلمات و تاکتیک‌های خاص، مورد هدف قرار دهیم. یعنی به نحوی تولید محتوا انجام شود، که خواننده را وادار به انجام بازخورد یا انجام کار مورد نظر شما شود در این مقاله از تیم گوگل ادز ادستیتو، به قسمت دوم بهبود بازاریابی محتوا با کمک گرفتن از روانشناسی خواهیم پرداخت.

بهبود بازاریابی محتوا

ترفند پنجم: اثر موقعیت سریالی

پدیده اثر موقعیت سریالی (Serial position effect)، ترفندی است که افراد به راحتی می‌توانند تمام اطلاعات اول و آخر را به خوبی به خاطر بیاورند. در دانشگاه ایندیانا مطالعه‌ای انجام شده که در آن افراد می‌توانند اولین و آخرین مجموعه کلمات را از یک لیست 20 تایی به خاطر بیاورند و این میزان برای کلمات میانی کمتر است. پس سعی کنید در ابتدا و انتهای محتوای خود از کلمات کلیدی که در ذهن مخاطب ماندگار هستند، استفاده کنید.

ترفند ششم: آبشار در دسترس بودن

تکرار یک تبلیغ احتمال باور و درستی را بیشتر خواهد کرد. در 10 ترفند روانشناسی برای بهبود بازاریابی محتوا، ترفند آبشار در دسترس بودن یکی از مهمترین ترفندها به شمار می‌رود. کمی که با دقت نگاه کنید این موضوع، بخشی از دلیلی است که شرکت‌ها پول زیادی را در تبلیغات تلویزیونی تکراری سرمایه‌گذاری می‌کنند. با تکرار یک تبلیغ در تلویزیون ماندگاری برند در ذهن مخاطب بیشتر خواهد شد (مثل تبلیغ نوشیدنی عالیس!).

مخاطبان با دیدن و شنیدن توصیفات مکرر و به شیوه‌های مختلف در مورد یک شرکت راحت‌تر به آن اعتماد می‌کنند. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید از این به نفع خود استفاده کنید. برای مثال می‌توانید از یک شعار که نشان‌دهنده هویت شما است در انتهای ایمیل، تبلیغ تلویزیونی و … استفاده کنید که شما را از رقبا ممتاز می‌کند. این مزیت هرچه که باشد، باید مطمئن شوید که دائماً آن را در محتوای خود وارد می‌کنید. سپس، با گذشت زمان، شما با آن مزیت شناخته می شوید. البته فراموش نکنید که باید درست و صادقانه انتخاب شود.

بهبود بازاریابی محتوا

ترفند هفتم: القای آزادی انتخاب یا  But You Are Free

تکنیک BYAF یا القای آزادی، ترفندی است که می‌گوید اگر به مردم یادآوری کنید که در پذیرش و رد کردن پیشنهاد شما آزادی عمل دارند، به احتمال زیاد پاسخ آنها به شما “بله” خواهد بود. بخشی از دلیل اینکه این کار واقعاً خوب عمل می‌کند این است که گارد ذهنی افراد را هنگام گوش دادن به پیشنهاد شما، کاهش می‌دهد.

به عنوان یک تولیدکننده محتوا، اگر می‌خواهید مخاطب خود را متقاعد کنید، حتما نگرانیهای آنها را در مورد این که آیا پیشنهادتان آنقدر خوب است که به شما اعتماد کنند یا نه را در نظر بگیرید. هرچند که همه در برابر خرید خدمات و محصولات ناخواسته کمی محتاط و بدبینانه عمل می‌کنیم؛ اما با یادآوری اینکه آنها حق انتخاب دارند، باعث شوید گاردشان را پایین بیاورند و وضعیت را کمتر تدافعی ارزیابی کنند.

مطالعه بیشتر: ترندهای بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۲ | دیجیتال مارکتینگ همگام باسلیقه دنیای مدرن

بهبود بازاریابی محتوا

ترفند هشتم: تیترهای شگفت انگیز

موقعیت‌های مثبت غیرقابل پیش بینی مانند دریافت جایزه برای همه دلچسب است. در محتوایی که تولید می‌کنید با ارائه محتوایی که مخاطبان انتظارش را ندارند، آنها را شگفت زده کنید. برای مثال در کار خود استراتژی را بیان کنید که تا به حال از آن رو نمایی نشده است. یا در پیج فرووشگاهی خود تبلیغ محصول تخفیف خورده را قرار دهید.

با این حال مشکلاتی هم وجود دارد. یکی از نکات منفی نوشتن این نوع تیترها این است که به راحتی می‌توان از آنها به عنوان طعمه استفاده کرد. اگر بیش از حد در عنوان مقاله خود وعده بدهید یا بیش از حد تبلیغات کنید و افراد را در متن محتوا فریب دهید، خوانندگان تمایلی برای بازگشت دوباره به وبلاگ یا پیج شما نخواهند داشت. پس در حد اصول سعی کنید تا نیاز مخاطب را شناسایی و برطرف کنید.

مقالات مرتبط به بازاریابی دیجیتال از ادستیتو
امتیاز کیفیت در تبلیغات گوگل و اثرگذاری آن در گوگل ادز مدت زمان رتبه گرفتن در گوگل
9 ویژگی ارزشمند Google Ads در سال 2022 قسمت اول 9 ویژگی ارزشمند Google Ads در سال 2022 قسمت دوم

ترفند نهم: ترس از دست دادن یا FOMO

از دست دادن از بزرگترین ترس‌ها در همه افراد است. بسیاری از شرکت‌ها در حال حاضر روی این موضوع سرمایه‌گذاری می‌کنند و گاهی اوقات اثرات مضری برای آنها به همراه دارد. ساده‌ترین توضیح برای این موضوع، فرض کردن افرادی است که به استفاده از شبکه‌های اجتماعی اعتیاد دارند. یا افرادی که نمی‌خواهند موضوعات مهم اخبار را از دست بدهند. چند راه وجود دارد که می‌توانید از FOMO در بازاریابی محتوای خود استفاده کنید. یکی از این راه‌ها نشان‌دادن یک نقص یا کمبود در پیشنهادتان است.

بازاریابی محتوا چیست و چه تاثیری بر مخاطب دارد؟

پیشنهاد محدود مانند تخفیف‌های محدود، پاداش‌های با بازه زمانی کوتاه و غیره را ارائه دهید یا پس از اعلام مهلت، پیشنهاد خود را به‌ کلی حذف کنید. افراد اغلب بعد از دیدن یک تخفیف فکر می‌کنند که می‌توانند در زمان دیگری هم از آن استفاده کنند؛ اما یک تولیدکننده محتوا می‌تواند این محدودیت را در متن پیام خود وارد کند و از طریق آن مخاطب را قانع کند که زمان را از دست می‌دهد. برای مثال با این ترفند، در راه‌اندازی محصول خود، می‌توانید افراد را تشویق کنید تا در مورد یک پست جدید نظر بدهند یا عضو گروه شوند و یا در یک قرعه‌کشی ویژه برای یک محصول رایگان یا با تخفیف ویژه شرکت کنند.

بهبود بازاریابی محتوا

ترفند دهم: ناهماهنگی شناختی

قرارگیری در موضعی که مخالف افکار عمومی مخاطبان شما است در حوزه ناهماهنگی شناختی قرار می‌گیرد. بحثی راه‌اندازی می‌شود و یا محصولی ارائه می‌شود که بر خلاف عقاید آنها است. با این کار مخاطبان، محتوای شما را به جای این که از یک فیلتر منطقی باور کنند، از طریق یک فیلتر احساسی می‌بینند. دریافت این نظرات منفی در سایت و یا در شبکه‌های اجتماعی، ممکن است باعث شود که دلسرد و یا وسوسه شوید که آن را حذف کنید. با این حال، مهم این است که بتوانید به بازخوردها و انتقادات صادقانه‌ای که (در وهله اول آنهایی که هرگز از شما خرید نمی‌کنند.) می‌دهند، گوش دهید.

تبلیغات گوگل با ادستیتو

جمع‌بندی

همه ما در دنیای بازاریابی دیجیتال سعی داریم تا افرادی که با کسب‌وکارمان درگیر هستند را به سمت پایین قیف فروش سوق دهیم. برای این کار امتحان کردن این 10 ترفند روانشناسی برای بهبود بازاریابی محتوا ارائه شده در ادستیتو شما خالی از لطف نیست. بهتر است متناسب با محتوایی که می‌خواهید ایجاد کنید، به سراغ این 10 ترفند بروید. برای کسانی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند این کار یک امر ضروری تلقی می‌شود. همین حالا 10 ترفند روانشناسی را به کار بگیرید.

 

https://is.gd/tT29wg https://bit.ly/3IwazrF
http://gg.gg/12xusq https://tinyurl.com/mry5vz49

 

آخرین مقالات ادستیتو
دور زدن تحریم های گوگل ادز

دور زدن تحریم های گوگل ادز | راهکار رشد و شکوفایی کسب‌وکارهای ایرانی در دنیای آنلاین

دور زدن تحریم های گوگل ادز برای کسب‌وکارهای ایرانی ممکن است تحریم‌های تبلیغاتی گوگل برای کسب‌وکارهای ایرانی، به‌ویژه برای آن‌هایی که با پیچیدگی‌های قوانین تجارت بین‌المللی آشنا نیستند، می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. با تغییرات دائمی چشم‌انداز نظارتی کمپانی گوگل، کسب‌وکارهایی که در کشور ایران فعالیت می‌کنند، با چالش‌های مهمی در تبلیغات آنلاین محصولات یا خدمات […]

بیشتر بخوانید
کلیدواژه برای تبلیغات گوگل

کلیدواژه برای تبلیغات گوگل | برای انتخاب کلیدواژه مرتبط باید چه نکاتی را در نظر داشت؟

انتخاب کلیدواژه برای تبلیغات گوگل؛ اولین گام برای موفقیت کلیدواژه، کلیدواژه و باز هم کلیدواژه؛ پیدا کردن کلیدواژه‌های مناسب برای تبلیغات گوگل تعیین می‌کند که آیا سرنخ دریافت خواهید کرد و اینکه آیا کیفیت کلیدواژه‌ها به اندازه کافی خوب است تا برای شما بازگشت سرمایه و سودآوری به همراه داشته باشند یا اینکه فقط بودجه […]

بیشتر بخوانید
ایجاد کمپین گوگل ادز

ایجاد کمپین گوگل ادز | راهنمای ایجاد و تنظیمات

بهترین روش‌ها و ترفندهای ایجاد کمپین گوگل ادز در دنیای دیجیتال امروز، گوگل به‌عنوان مطرح‌ترین موتور جستجوگر و در عین حال یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های تبلیغاتی در جهان شناخته می‌شود. به همین دلیل بسیاری از کسب‌وکارها تلاش می‌کنند تا بیشترین بهره را از کمپین‌های تبلیغاتی گوگل ببرند. اما ایجاد کمپین گوگل ادز در این پلتفرم […]

بیشتر بخوانید