صبر کنید...
 
|
۰۲۱-۲۲۰۰۲۴۳۳ : تماس با تیم ما

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی نه‌تنها یکی از پرطرفدارترین و آسان‌ترین راه‌های ارتباط‌جمعی هستند، بلکه در تجارت و اقتصاد جهانی نیز تأثیر و نقش پررنگی دارند، در این مقاله به بررسی بازاریابی شبکه اجتماعی خواهیم پرداخت.

امروزه ما از شبکه‌های اجتماعی مختلفی همچون اینستاگرام، فیس‌بوک، توییتر، و غیره استفاده می‌کنیم. دسترسی اکثریت مردم به شبکه‌های اجتماعی در ساعات مختلف شبانه‌روز، سهولت استفاده، و جذابیت سمعی و بصری آن‌ها باعث شده است که یکی از داغ‌ترین روش‌های تبلیغاتی در عصر جدید، استفاده از بازاریابی شبکه‌های اجتماعی باشد.

این شبکه‌ها به فروشندگان کمک می‌کنند که مخاطبین و مشتریان خود را بهتر بشناسند. به‌عنوان‌مثال میزان بازخورد هر محصول، مانند میزان دیده‌شدن، لایک خوردن و تعداد و نوع نظراتی که هر محصول می‌گیرد بیانگر روشنی از سلیقه و قدرت خرید مشتریان است. تمامی این اطلاعات به فروشنده کمک می‌کند که استراتژی بهتری برای نوع تولید و فروش محصولات خود اتخاذ کند. همچنین تبلیغات سریع و ارزان در این شبکه‌ها از دیگر نقاط قوت بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است.

در این مقاله نگاهی اجمالی بر قدرت و امکانات بازاریابی شبکه‌های اجتماعی (network marketing) می‌اندازیم.

 

تعامل مستقیم با خریدار

شبکه‌های اجتماعی امکان ارتباط مستقیم و بدون واسطه با خریداران احتمالی محصولاتمان را فراهم می‌کنند. از این طریق اطلاعات مختلفی همچون سلیقه، نیاز، توان مالی و دیگر مشخصات مهم خریداران را می‌توان کسب کرد. به‌عنوان‌مثال از سؤال‌هایی که در مورد محصول خاص پرسیده می‌شود می‌توان به نیاز خریدار در زمینه آن محصول پی برد و آن نیاز را در طی تولیدیا تهیه محصولات بعدی در نظر گرفت. میزان توجه مخاطبین به محصول خاص بیانگر اهمیت تولید و تبلیغات بیشتر آن محصول است که می‌تواند فروش را چندبرابر افزایش دهد. همچنین تعامل مستقیم با خریدار این امکان را به ما می‌دهد که با کمک تعاملات و گفتگوهای سازنده به سوال‌های آن‌ها پاسخ داده و بتوانیم مشتری بالقوه را تبدیل به خریدار کنیم.

فضای بیشتر مارکتینگ در دنیای بازاریابی دیجیتال : بازاریابی ویدئویی با 3 روش طلایی

داستان خود را بیان کنید

از دیگر مزایای شبکه‌های اجتماعی، امکان ارسال پست در زمان‌های مختلف است که مخاطب می‌تواند به‌راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشد. شما می‌توانید با کمک یک جریان‌سازی، داستان کسب‌و‌کار خود را بیان کنید. مثلاً در طی چند پست از تلاش‌های خودتان در زمینه ایجاد و گسترش شغلتان صحبت کنید. می‌توانید از سازمان‌هایی با افکار فکری روشن حمایت کرده و به بدین ترتیب کلیه مخاطبین آن سازمان را به خود جذب کنید.

به‌عنوان‌مثال می‌توانید خود را حامی “سازمان حفاظت از محیط‌زیست” بیان کنید. همچنین همسو بودن با گروه‌های خیریه و مردم‌نهاد نیز می‌تواند افراد همفکر با شما را به شما جذب کند. به‌عنوان‌مثال شما می‌توانید بیان کنید که حامی مؤسسه محک هستید و ماهانه مبلغی از سود فروش خود را به این مؤسسه اهدا می‌کنید. بدین صورت بسیار از مردم به‌جای خرید مشابه از رقیبان شما، صرفاً بابت حمایت شما از مؤسسه محک، از شما خرید خواهند کرد.بنابراین، ایجاد اشتیاق در مخاطب از طریق بیان داستان و اهداف خود می‌تواند تأثیر بسزایی در جذب مشتری داشته باشد.

مطالعه بیشتر : ترندهای بازاریابی محتوا در سال ۲۰۲۲ | دیجیتال مارکتینگ همگام باسلیقه دنیای مدرن

افزایش مشتری با سرمایه اندک

شبکه‌های اجتماعی یکی از ارزان‌ترین راه‌ها برای تبلیغات به‌حساب می‌آیند. شما حتی لازم نیست در این شبکه‌ها از گزینهٔ تبلیغات استفاده کنید و پولی بابت آن پرداخت کنید. کافی است یک صفحه ساده ایجاد کنید و به طور پیوسته در آن مطلب بنویسید. لازم است از تمامی امکانات آن شبکه استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال اگر امکان استوری گذاشتن دارد، این کار باید با اصول شناختی از آن شبکه و به‌صورت پیوسته انجام شود. استفاده و آگاهی از اصول سئو و همچنین الگوریتم‌های خاص هر شبکه به ما کمک می‌کند که توسط مخاطبین دیده شویم. هرچقدر دیده‌شدن بیشتر باشد، احتمال پیشنهاد دادن صفحه ما به مخاطبین افزایش می‌یابد؛ بنابراین با نرخ بیشتری مخاطبین را جذب خواهیم کرد. از دیگر موارد بسیار مهم در این زمینه استفاده از کلمات کلیدی است.

امروزه شبکه‌های اجتماعی از طریق هوش مصنوعی مدیریت می‌شوند.(منبع) بدین صورت که بر اساس کلمات استفاده شده در متن و صفحه شما، مخاطبین شما را حدس زده و صفحه شما را به آن‌ها نمایش می‌دهد؛ بنابراین استفاده منظم و اصولی از کلمات کلیدی از دیگر رازهای موفقیت در این شبکه‌ها است.

به‌صورت کلی با داشتن سرمایه‌ای اندک و علم و آگاهی به‌اندازه کافی می‌توان مخاطبین و مشتری‌های زیادی را از طریق شبکه‌های اجتماعی جذب کرد.

از رقیبان خود بیاموزید

شبکه‌های اجتماعی این امکان را فراهم ساخته‌اند که بدون واسطه بتوانیم از عملکرد رقیبان خود مطلع باشیم. محصولات متفاوتی که ارائه می‌دهند، استراتژی فروش و جذب مشتری، نوع تبلیغات و روش‌های تبلیغی از مواردی هست که به‌راحتی می‌توان از آن‌ها اطلاع کسب کرد. اگر فروش یک محصول یکسانی را در دست دارید می‌توانید نحوه تفاوت ارائه و تبلیغ آن محصول را در صفحه رقیبان خود تحت‌نظر داشته باشید.

سپس بر اساس میزان فروش خود و رقیبانتان استراتژی فروش را بهبود بخشید. همچنین می‌توانید از سوال‌ها و انتقادات مخاطبین در صفحه رقیبان خود و پیداکردن نقاط ضعف رقیب، نقاط قوت خود در آن زمینه را بهبود بخشیده و بخشی از تبلیغات را بر روی آن نقاط متمرکز کنید.

سوشال لیسنینگ، گزینه‌ای مناسب برای موفقیت کسب‌وکارهای اینترنتی و بررسی رقبا 

از دیگر نکات کلیدی در این زمینه نحوه تعامل و استراتژی تعامل رقیبان با مخاطبین و مشتریان بالقوه است. از نحوه مدیریت و پاسخگویی آن‌ها، می‌توان در بهبود روش‌های خود استفاده کرد. بنابراین، شبکه‌های اجتماعی محیطی مناسب برای شناخت رقیبان خود به‌صورت دقیق و بدون واسطه است.

گوگل ادز با ادستیتو

جمع‌بندی

با داشتن علم و آگاهی از نحوه عملکرد شبکه‌های اجتماعی می‌توان کسب‌و‌کار خود را به‌راحتی گسترش داد. اکنون تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی جزء ارزان‌ترین و پربهره‌ترین روش‌های تبلیغاتی محسوب می‌شود. استفاده و آگاهی از علم سئو در این زمینه مفید و کارساز است، چرا که الگوریتم‌های این شبکه‌ها بر اساس هوش مصنوعی بوده و علم سئو به زبان ساده این الگوریتم‌ها را برای ما شفاف‌سازی می‌کند.

استفاده از تعامل مستقیم با خریدار و تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل از دیگر مزایای این شبکه است. همسو کردن گروه‌های مختلف همچون افرادی که از کمپین حفاظت از محیط‌زیست حمایت می‌کنند جزئی از قابلیت‌های بدیع این شبکه‌ها است.

از قابلیت‌های ویژه این شبکه‌ها می‌توان به دسترسی بدون واسطه و شفاف به روش‌ها و استراتژی‌های مختلف رقیبان اشاره کرد. این اطلاعات اهمیت ساختاری ویژه‌ای در تعیین استراتژی‌های هر شرکت و فروشگاهی دارد.

 

https://b2n.ir/a51903 https://rizy.ir/B6Nu
https://zaya.io/b4avg https://b2n.ir/a51903
آخرین مقالات ادستیتو
دور زدن تحریم های گوگل ادز

دور زدن تحریم های گوگل ادز | راهکار رشد و شکوفایی کسب‌وکارهای ایرانی در دنیای آنلاین

دور زدن تحریم های گوگل ادز برای کسب‌وکارهای ایرانی ممکن است تحریم‌های تبلیغاتی گوگل برای کسب‌وکارهای ایرانی، به‌ویژه برای آن‌هایی که با پیچیدگی‌های قوانین تجارت بین‌المللی آشنا نیستند، می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. با تغییرات دائمی چشم‌انداز نظارتی کمپانی گوگل، کسب‌وکارهایی که در کشور ایران فعالیت می‌کنند، با چالش‌های مهمی در تبلیغات آنلاین محصولات یا خدمات […]

بیشتر بخوانید
کلیدواژه برای تبلیغات گوگل

کلیدواژه برای تبلیغات گوگل | برای انتخاب کلیدواژه مرتبط باید چه نکاتی را در نظر داشت؟

انتخاب کلیدواژه برای تبلیغات گوگل؛ اولین گام برای موفقیت کلیدواژه، کلیدواژه و باز هم کلیدواژه؛ پیدا کردن کلیدواژه‌های مناسب برای تبلیغات گوگل تعیین می‌کند که آیا سرنخ دریافت خواهید کرد و اینکه آیا کیفیت کلیدواژه‌ها به اندازه کافی خوب است تا برای شما بازگشت سرمایه و سودآوری به همراه داشته باشند یا اینکه فقط بودجه […]

بیشتر بخوانید
ایجاد کمپین گوگل ادز

ایجاد کمپین گوگل ادز | راهنمای ایجاد و تنظیمات

بهترین روش‌ها و ترفندهای ایجاد کمپین گوگل ادز در دنیای دیجیتال امروز، گوگل به‌عنوان مطرح‌ترین موتور جستجوگر و در عین حال یکی از بزرگ‌ترین پلتفرم‌های تبلیغاتی در جهان شناخته می‌شود. به همین دلیل بسیاری از کسب‌وکارها تلاش می‌کنند تا بیشترین بهره را از کمپین‌های تبلیغاتی گوگل ببرند. اما ایجاد کمپین گوگل ادز در این پلتفرم […]

بیشتر بخوانید